Що таке екологічна підтримка: як ефективно підтримати близьких у складних ситуаціях

Що таке екологічна підтримка: як ефективно підтримати близьких у складних ситуаціях Фото: Pexels

Всі ми час від часу потребуємо допомоги, моральної підтримки та турботи. Для когось важливі конкретні дії та вчинки, комусь достатньо, щоб їх вислухали, а комусь краще взагалі дати спокій. А як часто ти стикаєшся з необхідністю когось підтримати? Чи завжди люди вдячні тобі за підтримку? Чи впевнений ти в тому, що ця підтримка йде на користь і твоїй близькій людині, і тобі?

Сьогодні разом з психологинею Анною Фесенко будемо розбиратися з тим, що таке екологічна підтримка близьких та як може виглядати токсична підтримка.  Перше, що пропонує психологиня, це розібратися з терміном "підтримка".

Анна Фесенко психологиня

Підтримка — це дії, слова чи поведінка, спрямовані на іншу людину з метою надання їй необхідної допомоги. Підтримка може бути комунікативною — вислухати, тілесною — обійняти, емоційною — розділити емоції, фізичною, підтримка діями — зробити щось корисне для людини.

Чи може бути підтримка екологічною або токсичною?

Так, звичайно. Токсична підтримка змушує нас діяти відповідно до звичних соціальних шаблонів по типу: "Все буде добре!", "Ти впораєшся!", "Це тільки на краще", "Могло бути і гірше" без усвідомлення того, яка саме підтримка потрібна людині.

Фото: Unsplash

Коли людина налякана, відчуває тривогу, смуток та безсилля, тіло та мозок працюють у кризовому режимі й жодними стандартними фразами цього не змінити. Все, що людині по-справжньому потрібно, то це той вид підтримки, яка їй дійсно підійде і безпечний простір, в якому можна розібратися зі своїми почуттями.

Якщо ми хочемо спілкуватися продуктивно та давати людям відчуття підтримки, то потрібно зрозуміти світ, у якому вони живуть, спілкуватися щиро і дійсно перейматися їхнім станом. Можна використовувати такі фрази: "я тебе приймаю", "я тебе чую", "я тебе розумію", "для мене важливо те, що ти говориш і відчуваєш", "я визнаю твої почуття", "я приймаю твою складну ситуацію і я готова бути з тобою".

Психологиня також радить напряму ставити запитання людині, яка може потребувати допомоги:

  • Як я можу тебе підтримати?
  • Що я можу зробити?

Також варто поставити й собі запитання, щоб краще зрозуміти ситуацію:

  • Що людині зараз не вдається, від чого вона страждає?
  • Які ресурси є у неї?
  • Що вона вже пробувала?
  • Про що вона просить зараз?
Фото: Unsplash

Одній людині буде достатньо виговоритися, іншу треба обійняти, побути просто поруч в тиші й розділити з нею переживання; деяким людям потрібна допомога через конкретні дії.

Якщо зовсім не зрозуміло, як можна підтримати людину, то достатньо сказати: "я не розумію, як тобі допомогти, але я поруч з тобою".

Важливо: якщо людина не готова говорити чи відмовляється від конкретної допомоги, нам потрібно прийняти це і виявити повагу до її кордонів.

Як екологічно та якісно підтримати людину?

У моменти кризи та болю важливо бути стосовно людини, яка це проживає, щирими, чуйними й ненавʼязливими. Не потрібно оцінювати її дії та критикувати, навіть якщо ти не згодний з тим, як вона діяла. Тоді ми не заперечуємо її досвід і не прикрашаємо реальність, ми визнаємо її почуття і безумовно приймаємо. Тільки так інша людина відчує, що її підтримують, слухають та розуміють.

Фото: Pexels

Читай також: Як подолати прокрастинацію 

Також можна перевірити, наскільки твоя допомога дійсно дієва. Для цього надай собі відповідь на такі питання:

  • Як людина реагує на мою форму підтримки?
  • Чи стало їй легше?
  • Чи вдячна вона мені?
  • Чи бачу я покращення її стану зі сторони?

Буває, що морально важко дивитись на людину, якій боляче, тому ми також маємо піклуватись і про себе. Якщо у нас недостатньо ресурсів або компетенції, щоб надати допомогу, то необхідно позначити свої межі та розв'язати питання підтримки іншим шляхом, наприклад, відправити до інших людей або профільних спеціалістів. Це не означає, що ми відмовляємось від підтримки — ми діємо в межах своїх можливостей та сил.

За словами Анни Фесенко, наше основне завдання — це створити простір для проживання болю, а не нести цей тягар на собі. Ми маємо право допомагати альтернативними шляхами.

Caption

Допомагати ефективно — значить слухати, розділяти переживання, без оцінок приймати досвід людини, проявляти емпатію та встановлювати здорові кордони для себе та для неї.

Щоб зрозуміти, чи порушуються твої кордони при підтримці іншої людини, постав собі ці запитання:

  • Чи відчуваю я себе емоційно, чи фізично виснаженим після допомоги?
  • Що мотивує мене надавати допомогу?
  • Те, що я пропоную, дійсно допомагає людині?
  • Чи відчуваю я негативні емоції під час підтримки іншої людини?
  • Чи достатньо моїх ресурсів і компетенції для того, щоб допомогти в цьому питанні?
  • Допомагаючи іншим, чи витрачаю я власні важливі ресурси?
  • Чи відчуваю я те, що за мою допомогу мені вдячні та її цінують?

Читай також: 5 продуктів, які спричиняють безсоння

Чи здатен я надати екологічну підтримку?

Ось кілька критеріїв, які вказують на те, що ти надаєш саме екологічну підтримку людині й вона буде ефективною:

  • здатність запитувати про потреби інших та розпізнавати їх;
  • емпатичність;
  • навички слухача, який не дає оцінок;
  • тотальне прийняття іншої людини;
  • здорові особисті кордони.
Фото: Freepik

За словами психологині, якщо ми зможемо побачити в кожній людині унікальну особистість із неповторним, індивідуальним життям та досвідом, тоді ми зможемо приймати її без оцінок та безумовно, створюючи простір в якому буде відбуватись її зцілення. Дотримуючись цих порад, тобі вдасться надати екологічну підтримку, яка приведе до найкращих результатів.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
79839570_2395540303889276_1976661782046965760_n.jpg - Юлія Бражнік
Люблю Київ, полюбляю моду, мистецтво та все цікаве, гарне, неординарне і корисне. Все, що буду дізнаватися сама — розповідатиму тобі. Сподіваюся, мої матеріали принесуть тобі користь!
Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації