Cry Baby Cry: чому плакати — це нормально?
Це так чудово, коли у тебе в житті відбуваються гарні події, від яких навертаються сльози на очі. Про такі моменти ще кажуть: "плакати від щастя". Але, на жаль, сльози в українців сьогодні з'являються здебільшого від тяжких трагічних подій. Як часто ти собі дозволяєш плакати? Чи вважаєш ти це проявом слабкості? Або навпаки, даєш собі можливість виплакати горе? Чи стає тобі легше після цього?
Ми звернулись до психологині Анни Фесенко, щоб з'ясувати, чи потрібно стримувати свої емоції та сльози та що робити, коли хочеться плакати, але не виходить. За її словами, плакати корисно, якщо в цьому дійсно є потреба.
Чи корисно взагалі плакати або краще пригнічувати в собі це бажання?
Давай спочатку розберемось, що ж таке сльози й навіщо природа наділила нас цим. Сльози — фізіологічна реакція, що активує парасимпатичну нервову систему і яка відповідає за розслаблення. Це природний спосіб позбутися напруги, розрядка для організму. Через плач ми проживаємо свої емоції й почуття. Сльози можуть бути: базальні — зрошення та захист ока; рефлекторні — фізіологічна реакція на зовнішні подразники; емоційні чи психогенні сльози — пов'язані з проявом наших емоцій та почуттів.
Плакати корисно, якщо в цьому є потреба, тому що це допоможе відновити баланс — позбутися сильних емоцій, полегшити емоційний і фізичний біль. При плачі виробляється ендорфін та окситоцин, також сльози можуть допомогти налагодити сон — мають заспокійливий ефект.
Набагато гірше стримувати й постійно контролювати емоції, не дозволяючи собі плакати, тому що це може привести до емоційного перевантаження, вигорання або інших негативних наслідків, пов'язаних з психоемоційним та фізичним станом.
Емоції потрібно не "заморожувати", а проживати. Стрес накопичується, створює напругу, а коли ти плачеш, ти знімаєш як мінімум частину цієї напруги й позбавляєшся негативних емоцій.
Чи треба приховувати свої емоції?
Емоції — це наша сила, а не слабкість, і сильна людина — це та, яка не уникає своїх емоцій і почуттів, а визнає і проживає їх. Буває так, що через хронічний стрес і накопичену напругу порушується наша внутрішня емоційна саморегуляція, яка відповідає за чергування збудження та гальмування, організм "застрягає" у напруженому стані й ми не в змозі плакати.
Що робити, коли хочеться плакати, але не виходить?
Можна спробувати допомогти собі заплакати. Наприклад, залишитись на самоті та посумувати чи побути з близькою людиною, якій ти довіряєш, і поплакати для того, щоб організм отримав розрядку. Але якщо ніяк не виходить виплакатись, тоді ти можеш знайти інший спосіб проживання емоцій, який би тобі підійшов:
- фізичні вправи;
- плавання;
- прогулянки на природі;
- будь-який вид творчості;
- послухай приємну музику;
- потанцюй;
- подивись фільми;
- зроби дихальні вправи;
- також може допомогти масаж;
- спробуй виписати на папір свої емоції, почуття, думки;
- якщо треба — побий подушку чи боксерську грушу;
- прийми контрастний душ.
Чи мають чоловіки проявляти свої емоції та плакати?
На жаль, в нашому суспільстві поширені стереотипи щодо поведінки чоловіків, які вже давно потрібно залишити в минулому — це, наприклад, стереотип про те, що справжні чоловіки не плачуть. Якщо заплакав, то слабкий. Чоловікам з дитинства забороняють відчувати почуття, які асоціюються зі слабкістю.
Чоловіки і жінки стикаються зі схожими проблемами і відчувають однакові емоції, але чоловіки часто приховують свої переживання, оскільки з дитинства було заборонено їх виражати. Але важливо як жінкам, так і чоловікам дозволяти собі поплакати.
Це дасть можливість організму пережити й пропрацювати емоції. І ще я хочу звернути увагу на дуже важливий момент: якщо людина плаче при тобі, особливо якщо це чоловік, то потрібно ставитися до цього делікатно і з особливою повагою. Надавай підтримку ненав'язливо, з повним прийняттям і теплом.
Плакати правильно і потрібно, дозволь собі це!