Без них ніяк і нікуди! Гід головними мостами Києва
Нещодавно мости Метро та Патона офіційно визнали непридатними для функціонування. Пояснювати, чим саме це загрожує місту, гадаю, не варто — це і так всі чудово розуміють. Тож ми вирішили згадати історії усіх київських мостів. Розпочали з тих, що лишилися тільки в історії. А тепер розповімо про мости, які невпинно працюють і донині.
У добірку ми не внесли мости, що будуються, та мости на зразок Венеційського або Паркового.
Південний міст
Рік народження: 1990
Останній радянський міст Києва. Він же — найвищий у місті: загальна висота 135 м, довжина — 1256 м, ширина — 41 м.
Міст будували майже сім років (до речі, сині поїзди метро по ньому пустили лише наприкінці 1992-го). Будівництво споруди коштувало близько $200 млн.
Північний міст
Рік народження: 1976
Колишній Московський — нині Північний міст. Довжина — 816 м, ширина — 31,4 м, висота — 119 м. Фірмову, впізнавальну "П-подібну" форму пілона придумав автор післявоєнного Хрещатика Анатолій Добровольський.
Міст обожнюють руфери — час від часу звідти знімають невдах, що змогли залізти на самісіньку вершину, а от злізти самостійно — вже зась. До речі, раніше пілон прикрашав велетенський металевий герб радянського Києва. Але його зрізали на метал чи сувеніри.
Пішохідний міст
Рік народження: 1957 рік
Довжина — 427 м, ширина — 7 м, висота — 58 м. За конструкцією — суцільнозварний підвісний міст. Улюбленець містян — на його фоні фотографувалося не одне покоління киян. Зображення мосту потрапило на обкладинки всіх тодішніх найтиражніших видань.
Ба більше — міст став постійним героєм сувенірки. Його розміщували на коробках цукерок, складаних стаканчиках, сірниках. Саме на цьому мосту відбувається фінал стрічки "Райські птахи" Романа Балаяна.
Дарницький залізнично-автомобільний
Рік народження: 2010
Ініціатором цього мосту вважається покійний нині міністр транспорту Георгій Кірпа. Це був його чи не останній проєкт. Бо він загинув за незрозумілих обставин у 2004 році — саме тоді й розпочалося будівництво мосту.
Довжина: 1066 м, ширина — 43,8 м, висота — 80 м. Міст став головною зіркою кліпу Nothing Breaks Like a Heart британського діджея Марка Ронсона.
Міст імені Патона
Рік народження: 1953
Руйнування структури бетону, корозія балок та головних елементів прогонів, "сталактитні відкладення" та тріщини в опорах — усе це про міст Патона 2023 року.
А колись це був перший у світі суцільнозварний міст. Споруда, якою особисто опікувався академік Євген Патон. До того ж ще й багато прикрашений — радянською символікою, колосками, шишками та красивими ліхтарями на гранітних стовпчиках.
В 1967 році на мосту сталося жахливе ДТП: з нього зірвався автобус (через неуважність водія). Тоді загинуло майже 50 пасажирів.
Гаванський міст
Рік народження: 2007
Планувалося, що міст матиме розвідні частини — щоб судна могли вільно проходити його. Потім від цієї ідеї відмовились.
Довжина мосту, що з'єднує Поділ з Рибальським островом, — 380 метрів. Міст має шість опорних пілонів.
Петрівський залізничний міст
Рік народження: 1929
Цей міст, який спочатку називався на честь "імператриці Марії Федорівни", має в усіх сенсах "вибухову" історію. Хто тільки його не підривав! Спочатку він потерпав від буремних подій революції та громадянської війни. Потім його висаджувала у повітря червона армія, трохи пізніше — німці, що відступали з Києва.
Після численних реконструкцій міст має наступні параметри: довжина — 1430 м, ширина — 110 м, висота — 5 м.
Дарницький залізничний міст
Рік народження: 1949
Міст будували майже п'ять років. Доводилося читати, що його збудували на місті мосту, збудованого за проєктом військового інженера Струве. Це не так. Дарницький побудовано трохи південніше.
Три великі судноплавні прольоти, перекриті арковими металевими фермами, мають довжину по 106 м. До речі, з'їзди на лівому березі Дніпра були добудовані лише в цьому році.
Міст Метро
Рік народження: 1965
Ще один міст, який перебуває у відверто аварійному стані. Довжина — 684 м, ширина — 28 м. Мосту "щастить" на підривників.
У 2019 році його загрожував підірвати колишній військовий Олексій Белько (потім його відправили на примусове лікування). Через рік ще один підривник (озброєний газовим балоном) теж загрожував "здоров'ю" моста. Проте все обійшлося.
Саме цей міст потрапив у кадр ліричного фільму "Я буду чекати" з прекрасним актором Костянтином Степанковим.
Скляний міст
Рік народження: 2019
Пішохідний міст через Володимирський узвіз, він же — міст Кличка. Довжина — 212 м. Збудовано у рекордні для Києва терміни — всього за п'ять місяців.
Під час атаки росіян на Київ біля мосту впала ракета. Численні скляні вставки були пошкоджені, проте сам міст встояв. Як пізніше з'ясувалося, при його будівництві використали матеріал, виготовлений на маріупольському комбінаті "Азовсталь".
Також читай: Як у Києві вандали знущаються з артоб'єктів