Як підготувати дитину до школи: цікаві поради психологів
Вже зовсім скоро для батьків та дітей розпочнеться новий етап життя. Точніше, для когось він буде зовсім новим, а для когось трохи забутим старим. У будь-якому разі як для першокласників, так і для тих, хто вже не перший рік у школі, початок нового навчального року може бути стресовим.
Багато корисної інформації щодо підготовки дитини до школи можна знайти на сайті UNICEF. Матеріали фахівців UNICEF, зокрема, стосуються перехідного періоду від моменту, коли дитина постійно перебувала вдома з батьками або близькими родичами до того, коли їй потрібно йти до школи й відокремитися від родини, залишити свою зону комфорту. Пропонуємо стислу добірку таких порад.
- Знадобляться певний час і режим, щоб налагодити процес відвідування школи. Для початку важливо прислухатися до дитини. Сприймай серйозно її побоювання та обговорюй переживання. Молодших дітей можна попросити намалювати комікс про школу або розіграти з ними про це сценку.
- Проговори з дитиною всі шкільні правила, і якщо її щось непокоїть — обговори це зі шкільним вчителем.
- Не панікуй та залишайся спокійним, бо діти дуже легко зчитують усі емоції батьків.
- Треба підготуватися до розставання з дитиною на період навчання у школі: поясни, що вам доведеться якийсь час не бачитись, але намагайся після школи приділяти дитині якомога більше часу. Дотримуйся певного графіка, щоб дитина звикла до нього.
Також фахівці UNICEF дали декілька корисних порад щодо того, як дізнатися, чи у дитини все добре у школі, але без нав'язливості: якщо твій син або донька схильна приховувати емоції, то варто просто запитати: "Як справи?". Але дитина може бути й доволі відкритою і сама може поділитися своїми почуттями. Головне — це проводити такі розмови зі співчуттям і розумінням.
Також ти можеш підігріти цікавість дитини до школи, що допоможе пом'якшити перехідний процес від перебування вдома до потрапляння у шкільний колектив.
- Розказуй дитині, як цікаво та захопливо може бути у школі: про те, як вона може класно провести час із друзями та вчителями, а також буде не тільки навчатись, а й розважатись.
- Якщо дитина хвилюється і ти навіть бачиш ознаки стресу, то скажи, що школа та батьки роблять все для того, щоб їй було комфортно та безпечно проходити навчальний процес.
- Залучи дитину до підготовки до школи: сходіть разом по канцтовари, зберіть рюкзак. Дай можливість дитині самій вибрати різноколірне шкільне приладдя.
Також психологи UNICEF дають поради щодо того, як говорити з дітьми про навчання під час війни. Варто подбати про наступне.
- Медіагігієна. Слідкуй за тим, яку інформацію отримує дитина, бо у неї може бути дуже багато різних джерел, в тому числі неправдивих. Важливо вчити дитину перевіряти знайдену інформацію, аналізувати її, шукати різні, перевірені джерела.
- Зосередь увагу дитини на допомозі. Поясни, що люди допомагають одне одному, проявляють турботу. І якщо нікого з близьких не буде поруч, по допомогу можна звернутися до вчителів.
- Спостерігай за психологічним станом дитини й час від часу став їй наступні запитання: "Як ти почуваєшся?", "Як у тебе справи?", "Що в тебе нового?", "Як справи у твоїх друга/подруги?".
- Не забувай подбати про себе. Також обмеж читання новин і зосередься на якомусь важливому для себе завданні. Діти відчувають твій настрій та стан, тому краще показуй, чи можеш ти упоратися з різними складними ситуаціями.
Дуже цікавий пост колись опублікувала у своєму фейсбуці психологиня Світлана Ройз. Він стосувався неочевидних ознак готовності дитини до школи. Світлана порадила один цікавий спосіб, що допоможе підготувати дитину до школи в плані життєвого досвіду та знань. Психологиня запропонувала одну гру під час звичайного відвідування магазину. От що треба робити:
- розвивати пам'ять допоможе список продуктів. Попроси дитину запам'ятати, що вам треба купити в магазині, нехай вона тобі підказує;
- задля концентрації уваги попроси сфокусуватися на конкретному завданні. Скажи дитині, що у неї є певна місія, наприклад, вона відповідає за покупку сиру;
- навчи дитину розуміння розмірів: порівнюйте разом коробки, банки, овочі, пляшечки;
- щоб повправлятися у лічбі, рахуйте разом, скільки товарів у кошику, скільки в руці зараз монет тощо;
- ви також можете розглядати форми предметів та паковання;
- виконуйте дії за правилами: приміром, спочатку ми йдемо праворуч, потім ліворуч. Спочатку три кроки вперед, потім п'ять кроків вліво;
- навчи дитину спілкуватися. Наприклад, можеш дати завдання зважити овочі, прийти на касу — поговорити з касиром чи продавцем. Також до соціальної складової може увійти важливий момент — спостереження за людьми.
- читання: попроси дитину знайти певну літеру чи прочитати якийсь напис.
Ще один момент, про який тобі треба знати. Коли твоя дитина йде до школи (причому це стосується будь-якого віку) — це мотивація. Діти можуть не хотіти вчити уроки, їм може бути просто нецікаво. Психологиня Марина Романенко стверджує, що до 10 років у дітей основна діяльність — ігрова, а уроки — це щось дуже серйозне. За її словами, маленьким дітям може бути нудно та нецікаво вивчати щось у школі. Тому психологиня радить батькам не покладати всі надії на школу, а спробувати самим навчити дітей читати чи рахувати. Давай дитині цікаві книжки, щоб у неї виникло бажання дізнатися щось нове й захопливе.
Головна порада психологині: ти маєш зацікавити дитину і створити їй такі умови, щоб вона сама хотіла навчатись. Якщо йдеться про старший шкільний вік, то психологиня радить найняти репетитора, який прищепить дитині любов до того чи іншого предмета. І ще одне: основне завдання батьків — це пояснити дитині та показати їй, що навчання може бути цікавим і захопливим.