Як бути екофрендлі у великому місті: добірка простих порад
Ти можеш скільки завгодно сміятися з Ґрети Тунберг, але вона мала рацію, коли говорила, що вже недостатньо робити щось якнайкраще — тепер ми маємо зробити те, що здається неможливим. Саме так вона сказала про глобальну кліматичну кризу. Ґрета постійно наголошує на тому, що від кожного жителя планети залежить те, наскільки її вистачить для людства. І якщо ти не маєш сил зробити щось неможливе у глобальних масштабах, то хоча б роби те, що тобі під силу у своїй оселі та своєму житті. Ми дібрали для тебе поради, що допоможуть знизити навантаження на екологію.
Корисні екозвички, що не вимагають якихось надзусиль, перераховує засновниця бренду "Авоська" Олеся Вершигора:
- вимикай електроприлади від мережі, коли не користуєшся ними;
- заміни лампи розжарювання на енергоощадні та світлодіодні;
- вимикай воду, коли чистиш зуби, миєш посуд, намилюєшся у душі тощо;
- користуйся багаторазовими мішечками для продуктів;
- скажи "ні" одноразовим пакетам, користуйся багаторазовими;
- сортуй та утилізуй відходи;
- купуй каву у свою чашку;
- якщо купуєш продукти у пакетику, то бери в тому, який можна переробити. А краще купуй фрукти та овочі взагалі без паки. Приміром, декілька бананів можна зважити й без пакетика.
Корисними порадами щодо життя екофрендлі також ділиться у своєму інстаграмі екоблогерка Маріанна Бойко, принаймні її старі пости для тебе будуть дуже корисними. Повір, це зовсім нескладно — бути екосвідомим у великому місті. Ось тобі кілька порад Маріанни:
- заздалегідь продумуй свої покупки у магазині;
- відстоюй своє право відмовитись від пакетів у продавців;
- до останньої миті пам'ятай, що зайве паковання тобі не потрібне.
Якщо хочеш більше заглибитись у життя без сміття, варто почитати про філософію Zero West. Вона передбачає зменшення кількості відходів, користування вторинними матеріалами, перероблення та раціональне споживання. Послідовники Zero West збирають усього лише одну баночку сміття за рік. Засновниця цього руху Беа Джонсон радить:
- відмовляйся від того, що тобі не потрібно: зайва кореспонденція, листівки, безплатні брендові ручки тощо;
- зменш кількість того, що тобі потрібно: перебери всі речі та віддай щось на благодійність, веди список покупок і контролюй себе;
- повторно використовуй те, що споживаєш: почни використовувати багаторазові пляшки та чашки, торби для покупок, тканинні серветки і т. под.;
- переробляй те, від чого не можеш відмовитися: уважно вивчай інформацію щодо перероблення різних матеріалів, сортуй та здавай на перероблення.
Щодо перероблення, то в Києві працює велика станція сортування сміття від громадської організації "Україна без сміття" (УБС), куди ти можеш приносити різну вторсировину. Тобі треба уважно прочитати правила перед тим, як здавати, бо це дуже важливо. Якщо ти ще розмірковуєш над тим, щоб почати сортувати, або зовсім не маєш мотивації, то ось тобі п'ять причин від УБС:
- сортування допомагає боротися зі сміттєзвалищами. В Україні близько 6 тис. сміттєзвалищ, які займають площу 9 тис. га. Уяви, скільки сміття на них зберігається!
- сортуванням ти допоможеш зберегти природні ресурси, адже відходи можна використовувати повторно;
- сортуванням ти допоможеш захистити тварин, адже для нових полігонів вирубуються ліси, а тварини та птахи вимушені шукати собі нові домівки;
- сортування — це базовий принцип для країн з високим рівнем відповідальності та культури, а ми з тобою свідомі та культурні люди;
- за допомогою сортування ти допомагаєш зберегти нашу планету та захистити її від результату діяльності людей.
А ще, як кажуть адепти екологічного життя, сортування — це екотерапія для твого мозку. Під час війни нам важливо берегти свою психіку, а для цього потрібно виконувати певні рутинні речі, а також відчувати контроль над подіями у житті. Тому екологічні звички, сортування та наслідування способу життя екофрендлі допоможуть тобі впоратися з негативними емоціями, стресом і страхом.