Вони будували Київ: Андрій Меленський

Вони будували Київ: Андрій Меленський Перебудований за проєктом А. Меленського Гостиний двір. Фото: kyivcity.gov.ua

Він був першим головним архітектором міста, а зараз його називають батьком нової епохи в розвитку київської архітектури. Андрій Меленський – людина, яка зробила Київ таким, яким ми бачимо його сьогодні.

Біографія

Відомий зодчий народився 1766 року у москві в родині офіцера. Меленському пощастило здобути пристойну освіту – він навчався в Експедиції кремлівського будівництва, а пізніше під свою опіку його взяв відомий архітектор Джакомо Кваренгі, у якого Меленський навчався протягом 5 років.

Після надбання досвіду у москві та санкт-петербурзі у 1799 році він переїжджає до Києва та отримує посаду головного архітектора міста. 

Посада головного архітектора Києва

Андрій Меленський – перший головний архітектор міста. Метою його роботи було впровадити європейські стандарти містобудування без втрати історичності. Меленський об'єднав три райони Києва, які досі були окремими осередками, – Поділ, Печерськ та Старе місто.

Під керівництвом Меленського було прокладено Володимирський спуск, щоб сполучити Поділ та Печерськ, з'являлися нові будівлі, створювалися нові вулиці – Міський театр, Театральна та Європейська площі. Також створювалися нові центри адміністративних установ.

Козине болото отримало нову назву та перетворилося на славнозвісний Хрещатик. Згодом архітектор робить його головною вулицею міста, створивши детальний план та розділивши територію вулиці на 118 ділянок під забудову.

Хрещатик на світлинах 1880 років. Фото: club.kyiv.ua

Подільська пожежа

У 1811 році відбулася одна з найжахливіших пожеж міста – Подільська. Після неї саме Андрієві Меленському було доручено відбудувати Поділ. За його спільним з архітектором Вільямом Гесте планом вулиці набули геометричних форм.

Фото: club.kyiv.ua

Так вузенькі подільські вулички стали ширшими та рівними вулиці. І саме за цим планом з'явилася мережа вулиць, поділена на прямокутні квартали, які ми звикли бачити сьогодні.

Фото: Вікіпедія

Пам'ятник Магдебурзькому праву

За час на посаді головного архітектора міста Меленський побудував дуже багато різних споруд: церкви, театри, маєтки, в’язниці, Контрактовий будинок, новий корпус Київської духовної академії тощо. Але однією з найвидатніших робіт архітектора є Пам’ятник Магдебурзькому праву. Він вважається одним із найдавніших пам'ятників Києва.

Фото: smartclever.com.ua

У 1802 році Києву повернули Магдебурзьке право. Цю подію кияни святкували три дні, влаштовувались бали та ілюмінації, а пізніше почався збір грошей на встановлення каплиці й пам'ятника Магдебурзькому праву з фонтаном. Він має також інші назви – пам'ятник хрещення Русі, нижній пам'ятник святому Володимиру. За легендою, саме тут князь Володимир хрестив своїх 12 синів, саме тому споруда мала особливе значення для вірян.

Фото: Вікіпедія

 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
photo_2023-02-03_9.18.15_PM.jpeg - Богдан Білошенко
Захоплююся темпом життя цього великого міста та намагаюся не відставати. Вірю, що вивчати Київ можна все своє життя!
Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації