Вони будували Київ: Владислав Городецький

Вони будували Київ: Владислав Городецький Фото: Getty Images

Сьогодні ми розповімо про одного з найвидатніших архітекторів нашого міста – Владислава Городецького. Цей амбітний, темпераментний і напрочуд талановитий архітектор, якого називали "київським Гауді", подарував Києву неймовірно цікаві споруди.

Біографія

Народився Городецький у 1863 році в родині польського шляхтича в селі Шолудьки Подільської губернії. Освіту отримав в училищі Святого Павла в Одесі та Імператорській академії мистецтв у Санкт-Петербурзі. Після цього переїхав до Києва, де жив і працював близько 30 років. За часи свого життя в Києві отримав посаду міського архітектора та побудував чимало цікавих споруд. На жаль, за декілька років після революції, у 1920 році, відомий архітектор переїхав до незалежної Польщі.

Будинок з химерами

Дім, який приніс архітектору найбільшу славу, пізніше став збирати легенди та чутки навколо себе.

Фото: Вікіпедія

Існує версія, що Городецький звів цей будинок, побившись об заклад зі своїм другом, відомим архітектором Олександром Кобелєвим. Проблема була в тому, що на території, яку придбав Городецький, побудувати щось було вкрай складно. Як скажуть його друзі пізніше, майже неможливо. Але попри це Городецький не відмовився від своєї ідеї. Тож у 1904 році під час відкриття будинку Кобелєв зняв капелюха та привітав друга з успішним проєктом.

Кенаса

Фото: Вікіпедія

Зараз будівля відома як Будинок актора, але до цього тут розміщувалась кенаса (караїмська синагога). Ініціатором будування кенаси став Соломон Коген – голова громади київських караїмів. Тоді будівля ще мала дивовижний купол, виготовлений з цементу. На ті часи це було доволі дорогим архітектурним рішенням.

Фото: Вікіпедія

Кенаса закрилася після встановлення радянської влади, а в 1981 році цей розкішний дім став Будинком актора.

Національний художній музей України

Цей музей вважається одним з найбільших і найдавніших в Україні. Його будівля була створена за допомогою архітектора Городецького у 1899 році.

0 / 0

Спочатку над проєктом першого міського музею Києва працював інший архітектор, Петро Бойцов, але уряд не надав йому ліцензію на будівництво. Тоді проєкт перейшов Городецькому, і він переробив його разом зі скульптором Єліо Саля. Це була перша співпраця Городецького з італійським скульптором, а пізніше вони разом працювали над Будинком з химерами та кенасою у Києві, а також костелом Святого Миколая.

Костел Святого Миколая

Ще одна визначна будівля Києва – римо-католицький костел на Великій Васильківській, він же – знаменитий Дім органної та камерної музики.

Фото: Unsplash

Побудований костел у неоготичному стилі за проєктом Станіслава Валовського, а Владиславу Городецькому було призначено нагляд за будівництвом. Проте архітектор усе-таки вніс зміни у план та зробив костел більш вишуканим, декоративним. Він будував його протягом 1899-1909 років.

Вимкнути перевіркуПреміум порадиВимкнути перевіркуПреміум порадиВимкнути перевіркуПреміум порадиВимкнути перевіркуПреміум поради Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
photo_2023-02-03_9.18.15_PM.jpeg - Богдан Білошенко
Захоплююся темпом життя цього великого міста та намагаюся не відставати. Вірю, що вивчати Київ можна все своє життя!
Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації