Українки, які сьогодні змінюють весь світ
Наближається Міжнародний день боротьби за права жінок, який святкується вже більш ніж століття 8 березня.
В радянські часи це свято здебільшого було спрямоване на те, щоб укорінити роль жінки-господині, матері, берегині домашнього вогнища.
Нині в Україні сенс свята 8 Березня змінився. Тепер значення цього дня – порушення питань дискримінації за гендерною ознакою, а також вагомий привід згадати культурні, політичні та соціально-економічні досягнення жінок.
Цього дня ми хочемо згадати українок, наполеглива праця яких зробила вагомий внесок в життя нашої країни.
Катерина Прокопенко
Ілюстраторка, громадська активістка, волонтерка. Керівник ГО "Асоціація родин захисників "Азовсталі" та БФ "Фонд підтримки родин захисників "Азовсталі". У травні 2022 року Катерина створила петицію до ООН, що зібрала понад 1 млн підписів. У петиції йшлося про те, щоб посприяти вивезенню цивільних та військових з "Азовсталі".
Віра Агеєва
Літературознавця, письменниця, ґендерна дослідниця, співзасновниця Київського інституту гендерних досліджень, представниця журі премії "Книга року ВВС". Авторка відомих книг: "За лаштунками імперії", "Інша оптика: ґендерні виклики сучасності", "Марсіани на Хрещатику. Літературний Київ ХХ століття" та інших. У своїх роботах досліджує розвиток українського модернізму та інтерпретує ґендерні аспекти української культури.
Олександра Матвійчук
Українська правозахисниця, голова організації "Центр громадських свобод", яка у 2022 році отримала Нобелівську премію миру, першу для України. Її вручення одночасно українським, російським та білоруським правозахисникам багатьох обурило. Але Олександра використала цю можливість для розголосу щодо українських правозахисників. На врученні Нобелівської премії миру Олександра вчинила справжній резонанс своєю промовою, яку ти можеш подивитися за посиланням.
Олена Зеленська
Сценаристка, перша леді України, авторка ініціативи "Без бар'єрів", інспірувала створення Ради безбар'єрності, а також Київського саміту перших леді та джентльменів і приєднання України до "Партнерства Біарріц" – міжнародної ініціативи рівних прав і можливостей для всіх.
Під безбар'єрністю ми розуміємо відсутність перепон для людини будь-якої статі, віку, в будь-якому стані – перепон для розвитку, освіти, роботи, комфортного життя.
Яна Зінкевич
Медична волонтерка, очільниця організації "Госпітальєри", що з часу створення врятував понад 2 500 поранених українських воїнів та цивільних. На фронт Яна вирушила, коли їй виповнилося 19 років. Займалася евакуацією постраждалих з передової. Особисто врятувала понад дві сотні поранених українських солдатів.
Олена Шевченко
Активістка, правозахисниця, голова громадської організації "Інсайт", організаторка Маршу жінок, акцій проти дискримінації ЛГБТ-спільноти в Україні, жінка року за версією журналу Time. У 2011 році за ініціативи Олени в Україні був проведений перший відкритий феміністичний марш, який згодом став щорічною подією.
Юлія Сачук
Правозахисниця, експертка з прав людей з інвалідністю, голова громадської організації осіб з інвалідністю Fight For Right. Номінована як кандидатка від України до комітету ООН з прав осіб з інвалідністю. Юлія – авторка низки соціальних проєктів та досліджень з тематики інвалідності. Працювала координаторкою проєктів "Школа політичної участі для дівчат і жінок з інвалідністю LIDERKA" та "Моя участь важлива". Заснувала проєкт "Доступне кіно" про доступність відеоконтенту для людей з вадами зору і слуху.
Юлія "Тайра" Паєвська
Військовослужбовиця, парамедикиня, волонтерка, командирка підрозділу "Янголи Тайри". 16 березня 2022 року потрапила у російський полон і пробула там три місяці. У 2021 році принц Гаррі передав Юлії нагрудну камеру для того, щоб вона зняла матеріали для фільму Netflix про людей, що мотивують. Після повномасштабного вторгнення Юлія зафільмувала 256 ГБ відео. За день до полону вона заховала карту пам’яті у тампон і передала співробітнику поліції. У такий спосіб матеріали були вивезені з-під окупованого міста та опубліковані.