Виробників популярних в Україні напоїв, чипсів і солодощів визнали спонсорами війни
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) внесло до переліку міжнародних спонсорів війни відомі харчові корпорації PepsiCo та Mars. Попри заяви про скорочення свого бізнесу, припинення рекламної діяльності та виробництва своєї продукції, вони продовжують працювати в росії, сплачуючи значні податки до її бюджету.
Зазначимо, що продукти цих корпорацій надзвичайно популярні в Україні та є на полицях чи не кожного супермаркета. Наприклад, до компанії PepsiCo належать такі бренди: Chester’s, Chipsy, Lay’s, Mirinda, Pasta Roni, Pepsi, Propel, Sandora, 7up, Simba, Snack a Jacks, Sonric’s, Tropicana, "Агуша", "Чудо", "Слов'яночка", "Садочок", "Сандорик", "Машенька". До компанії Mars належать бренди Mars, Snickers, Milky Way, Twix, Bounty, M&M's, Whiskas, Pedigree, Uncle Ben's.
Що відомо про роботу компаній PepsiCo та Mars у росії
Компанія PepsiCo працює в росії з 1974 року. Вона має 19 заводів, близько 20 тис. співробітників та 40 тис. сільськогосподарських працівників. За показником чистого прибутку PepsiCo є четвертою за розміром компанією в галузі напоїв і харчових продуктів у рф.
У перший рік повномасштабної війни PepsiCo збільшила свої доходи в рф. Так, виторг ТОВ "ПЕПСИКО ХОЛДИНГС" за 2022 рік виріс до 2,59 млрд доларів, а чистий прибуток виріс на 333% до 525 млн доларів. Податків до бюджету рф було сплачено на понад 115 млн доларів.
У березні 2022 року компанія заявила про припинення рекламної діяльності та виробництва напоїв у росії у зв'язку з повномасштабним вторгненням. Проте в серпні 2022 року виробництво напоїв 7Up та Mirinda відновилося. У березні 2023 року відновилося виробництво напою Pepsi та "Любимый". Крім того, PepsiCo запустила в рф новий бренд лимонаду під назвою "Российский подарок" на заміну попереднім продуктам. Компанія також продовжує виробництво та дистрибуцію інших товарів: чипсів, снеків та молочних продуктів. За інформацією ЗМІ, чипси Lay's навіть були знайдені в харчових пайках російських солдатів.
На відсутність намірів покидати російський ринок вказує також те, що на кар'єрній сторінці компанії перелічено понад 580 відкритих вакансій для росіян.
Компанія Mars працює в росії понад 30 років. За цей час вона інвестувала в економіку країни-агресора 2,5 млрд доларів, створила понад 6 тис. робочих місць та 10 фабрик.
Компанія обіцяла скоротити бізнес на території рф після початку повномасштабної війни. Проте її фабрики продовжують працювати в росії зі збільшенням доходів. Виторг ТОВ "Марс" за 2022 рік виріс до 2,45 млрд доларів, а чистий прибуток зріс на 59% до 377 млн доларів. Податків до бюджету рф сплачено на понад 93 млн доларів.
На сайті з пошуку персоналу російська філія компанії ТОВ "Марс", як і PepsiCo, публікує оголошення про набір нового персоналу. Вона пропонує понад 100 актуальних вакансій.
Варто зазначити, що сплачуючи податки, іноземні компанії допомагають російській економіці, зокрема це стосується нещодавно введенного військового податку на додану вартість та податку на прибуток. Все це в результаті впливає на спроможність росії вести війну проти України.
Нагадаємо, що в липні НАЗК внесло до переліку міжнародних спонсорів війни компанію Unilever. Вона є одним зі світових лідерів на ринку харчових продуктів і товарів побутової хімії, їй належить понад 400 брендів.