Банани, лимони і не тільки. Цитрусова ферма під Києвом

Банани, лимони і не тільки. Цитрусова ферма під Києвом Фото: Олег Переверзев

Ти коли-небудь бачив лимон розміром з два добрячі чоловічі кулаки? А білий гранат без кісточок? А мініатюрне бананове дерево (80 см заввишки) зі смачнющими плодами?

0 / 0

Всі ці екзотичні чудасії можна побачити під Києвом, де їх вирощує Анатолій Патій — селекціонер з понад 30-річним досвідом та людина воістину енциклопедичних знань. Він з такою завзятістю розповідає про своїх підопічних, що хочеться і собі взяти саджанець-другий та бігти вирощувати подібну красу! 

Анатолій Патій. Фото: Олег Переверзев

Сам Анатолій Васильович любить починати екскурсії (проводяться за попереднім записом за телефоном, вказаним наприкінці матеріалу) у своє життя та роботу з історії-візитівки.

Мовляв, ще у дитинстві дядько подарував йому на новий рік неймовірно помаранчевий духмяний апельсин. Звісно ж, хлопець захотів побачити, який вигляд має рослина, що приносить такий неймовірний плід. Тож маленький Толик (а було йому тоді сім років) зібрав зернятка та й посадив їх. І лише через 23 роки (!) той апельсин зацвів і дав плоди.

Що цікаво, це не якась там байка, а реальна історія про наполегливість і працю. Адже все це змусило Патія зацікавитись екзотичними рослинами. До речі, "праонука" саме того апельсина можна і сьогодні побачити у теплиці Патія.

Диво-теплиця

У теплиці. Фото: Олег Переверзев

Свої перші екзотичні рослини селекціонер вирощував на балконі власної квартири. Потім він орендував старі, побиті життям і часом теплиці при київських школах. Але цього йому виявилося замало. Тож Анатолій Васильович сам розробляє унікальну технологію і будує за нею так звану теплицю-термос, що не пропускає холод зовні та не випускає тепло зсередини. Саме у таку теплицю (55 х 5 метрів) ми з фотографом і приїхали.

Фото: Олег Переверзев

Умовно її приміщення можна поділити на дві частини: в першій царює клімат субтропіків, у другій — тропіків (розумію, що нормальній людині це ні про що не говорить, але коли ти там, то відчуваєш перепади температури та спеки на власній шкірі).

Фото з архіву Анатолія Патія

Оскільки на тамтешній території багато кротів, то теплицю на метр занурено у землю. До речі, будинок Патія теж збудовано за принципом термоса. Він спеціально звертає нашу увагу на стіни:

Вони багатошарові, завтовшки 25 см. Для розуміння: по теплу це дає те саме, що й цегляна стіна завтовшки 3,5 метра. Навіть коли за вікном панують люті -30, то у нас температура без опалення тримається близько 15 градусів тепла.

Фото: Олег Переверзев

Оскільки у нашій країні можливо все, то завбачливий винахідник запатентував свій винахід в Європі — у Німеччині. Сьогодні основна стаття прибутку Патія — продаж теплоенергозберігальних проєктів "під ключ". Звісно, через війну все "просіло", проте навіть в таких умовах Олександр Васильович примудрився продати чотири проєкти. 

Фото: Олег Переверзев

Не по овочах

Що цікаво, свого часу Патій вирощував і звичайні овочі, не екзоти: огірки, помідори. Але досить швидко втратив до цих культур інтерес. На наше запитання, чи реалізує він фрукти, отримали таку відповідь:

Плоди — це більше для демонстрації, подарунків, для загальної картинки. Хоча власне вареннячко ми робили — розлетілося вмить. Проте мене більше цікавить саме вирощування саджанців.

Фото: Олег Переверзев

І це ще одна основна стаття доходів ферми. Для розуміння: за рік тільки один саджанець лимона може давати 300-400 нових відростків, які можна вирощувати просто на підвіконні. Саджанці купують для квартир, будинків, садів, парків, кав'ярень, готелів, ресторанів тощо.

Фото: Олег Переверзев

Дерева-сади

Або, як їх ще називають, дерева-ферми. Це коли на одному дереві ростуть одразу, наприклад, і лайми, і лимони, і мандарини. Звучить як фантастика, але то реальність, яку можна побачити в теплиці. Саме такими неймовірними деревами Олександр Васильович наполегливо займається останні років 20.

Фото: Олег Переверзев

Зелена аптека

Зелені підопічні Патія — це не тільки про смак. Це ще й суцільна користь. Наприклад, лимон вбиває усі мікроби — завдяки йому діти менше хворіють.

Лимони по-київськи. Фото з архіву Анатолія Патія

А ще він збирає на себе весь пил. Аромат апельсину допомагає вкласти на лопатки безсоння. Мандарин — знімає втому і заспокоює.

Адреса ферми: Київська область, с. Рожни. Запис на екскурсію за тел.: (097) 956 51 76. 


 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
45005991_571232313299079_3041464559333277696_n.jpg - Олександр Панченко
Редактор і фанат книжок. Люблю дивитись по сторонах — у такий спосіб можна побачити багато цікавого.
Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації