Трагедія зачиненого укриття: що буде зі столичними сховищами?
Два тижні минуло з моменту жахливої трагедії у Деснянському районі Києва. Тоді біля замкненого укриття у Києві загинули дві жінки і дитина. У відповідь на цю трагедію у Києві розпочались перевірки укриттів. Як доповів міністр стратегічної промисловості Олександр Камишін, який очолив спеціальну комісію, — лише 15% укриттів придатні для схову, а 35% — взагалі недоступні. Ще 50% — технічно придатні, але їх треба приводити до ладу.
Натомість у КМДА ці цифри спростовують. Там заявляють, що три тисячі об'єктів визнані придатними як укриття, ще майже тисяча можуть бути такими за умови облаштування. Тобто йдеться нібито про 65% захисних споруд, які можна використовувати як укриття цивільного захисту.
Чи справді трагедія змусила столичну владу взятися за голову?
Київська міська рада поспіхом почала виділяти додаткові кошти на облаштування сховищ, зокрема планують також зняти з обліку непридатні приміщення. Відтак планують придбати й встановити 200-250 модульних бетонних укриттів. На ці потреби Київська влада хоче виділити 300 млн грн.
Протягом 3-5 днів Департамент муніципальної безпеки КМДА спільно з Головним управлінням ДСНС України у місті Києві та головами районних адміністрацій столиці мають визначитися з кількістю необхідних для міста модульних наземних укриттів та місцями їх встановлення, — зазначив очільник столиці Віталій Кличко.
Зазначається, що такі укриття зокрема мають встановити на територіях шкіл та дитсадків, де відсутні підземні укриття.
Рішення Київради
8 червня було ухвалено рішення про виділення ще 750 млн грн на облаштування та ремонт столичних укриттів. Розподіл коштів здійснили за принципом, що використовувався при формуванні бюджету, — за кількістю населення:
- Голосіївській РДА виділено 42,9 млн грн;
- Дарницькій РДА – 58,9 млн грн;
- Деснянській РДА – 61,8 млн грн;
- Дніпровській РДА – 60,4 млн грн;
- Оболонській РДА – 53,6 млн грн;
- Печерській РДА – 28,2 млн грн;
- Подільській РДА – 35,7 млн грн;
- Святошинській РДА – 57,7 млн грн;
- Солом'янській РДА – 65,5 млн грн;
- Шевченківській РДА – 35,6 млн грн.
Ще 50 млн грн міськрада виділила на капітальні ремонти та обслуговування підвалів житлових будинків, що слугують простими укриттями. Планують також зробити капітальні ремонти в укриттях, розташованих у закладах охорони здоров'я Департаменту охорони здоров'я КМДА. На ремонт останніх виділили 200 млн грн.
Окрім того, як розповіла нам депутатка Київради із партії "Слуга народу" Ксенія Семенова:
- місто розриватиме договір з орендарями укриттів (приміщення подвійного призначення), якщо ті не надають доступ для киян;
- укриття в школах в неробочий час будуть охороняти міські ДФТГ і мунварта, щоб розвантажити працівників;
- для забезпечення безперешкодного доступу до укриттів, забезпечити на вхідних дверях автоматичну систему відчинення з підключенням до системи оповіщення;
- непридатні укриття будуть зняті з обліку.
Хто відповідальний за доступ до укриттів?
Радниця голови Асоціації міст України Оксана Продан розповіла нам, що відповідальність за доступ до укриттів несуть їхні власники. А ось контролювати облаштування, організацію укриттів для цивільного населення повинне МВС. Таким чином відповідний підрозділ МВС має зобов’язати власників укриттів облаштувати та забезпечити безперервну роботу сховищ, а потім прийти та перевірити виконання припису.
Куди скаржитись, якщо укриття закрите під час повітряної тривоги?
Найпростіший шлях — скарга до центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту, — МВС. Або до його підрозділів. Але це і довгий шлях, бо вони контролюють, а тому самі не облаштують сховище (повинні примусити власника забезпечити належні умови). Тому є складніші, але швидші шляхи до безпеки, — писати запити на райдержадміністрації в Києві, на військові адміністрації, в разі їх наявності, на міські та селищні ради.
Що не так зі столичними укриттями?
Більшість укриттів визнані непридатними до використання через невідповідність технічним вимогам, їх аварійний стан, відсутність побутових благ (освітлення, електрообладнання), незахищеність вікон цокольних приміщень тощо.
Однак депутатка Київради від фракції "Слуга народу" Ксенія Семенова вважає, що основна проблема з укриттями — не те, що вони не облаштовані, а те що за півтора року щодо них не прийнято жодного "грамотного рішення". Йдеться про те, що на карті як укриття позначені умовно усі підвали, які гіпотетично можуть працювати як укриття.
Натомість депутатка каже, що для того, аби їх структурувати, варто співпрацювати з підземними паркінгами, ОСББ й розробити програму підтримки.
Об'єктивно за півтора року можна оцінити, які підвали використовуються за призначенням, а які жодного разу так і не відкрили, — доповнює Ксенія.
Саме це, переконана Семенова, допоможе визначити пріоритетність ремонту укриттів.
Чому немає нових укриттів?
Оксана Продан з Асоціації міст зауважує, що нині існує проблема з будівництвом нових укриттів. Адже для цього немає необхідних державних стандартів.
Ті що існують — радянські. За її словами, порядок обліку, облаштування об’єктів цивільного захисту приймався у 2016—2019 роках, але новими вимогами до стандартів укриттів для цивільних осіб не займались, — каже Оксана Продан.
Хоч, каже, Асоціація міст України зверталась про затвердження стандартів для легких укриттів, щоб дати можливість облаштовувати їх там, де немає можливостей для підземних укриттів, бомбосховищ. Але і за час війни нових стандартів, державних будівельних норм не затвердили.
Як покращити ситуацію з укриттями найближчим часом?
Потрібно взяти карту Києва і позначити реальні укриття. По-перше, відмітити підземні паркінги, домовитися з ними, зробити програму фінансової підтримки на обслуговування цих підземних паркінгів для людей, закупити туди стільці, забезпечити водою, допомогти з охороною. Тоді укриття повноцінно запрацюють і у підземних паркінгах.
Це стосується і підземних паркінгів у ТРЦ, а також укриттів у приватних закладах.
Місту потрібно підтримати ці суб'єкти господарювання, оскільки багато з них навіть не позначені на карті, — каже Семенова.
У місцях, де укриттів у пішій доступності недостатньо, потрібно обрати найбільші комунальні укриття, найбільші підвали в комунальних будинках і якісно їх облаштувати. Тільки це допоможе зрушити ситуацію з мертвої точки. Нічого не зміниться, якщо нічого не робити просто зараз.