"Книжковий Арсенал" у Києві: як проходить фестиваль цього року

Одна з головних українських літературних подій "Книжковий Арсенал" триває в Києві до 25 червня. Локації — перший поверх і подвір'я "Мистецького Арсеналу".
Нинішній "Книжковий Арсенал" — це шість тематичних секцій у межах книжкового ярмарку від чотирьох столичних книгарень, сім виставкових проєктів, а також десятки заходів у семи кураторських і спеціальних програмах.
Зазначу, що цього року буквально кілька презентацій новинок. Акцент зробили на дискусіях та інших активностях.
У четвер першим яскравим моментом фестивалю став візит подружжя Зеленських, які поспілкувалися з організаторами та придбали 12 книжок. Тут варто додати, що вранці того ж дня президент України нарешті підписав закон про заборону ввезення й розповсюдження російських книжок, який Верховна Рада ухвалила ще в червні торік.
А у п'ятницю відбулася акція протесту проти міністра культури Олександра Ткаченка під час дискусії "Критичність моменту: державна політика у сфері книговидання" за його участю. Активісти закликали посадовця піти у відставку.
До того ж у перші два дні "Арсеналу" були, зокрема, такі ключові заходи, як презентація книжки вбитого російськими окупантами письменника Володимира Вакуленка "Я перетворююсь... Щоденник окупації. Вибрані вірші"; розмова "Незламні бібліотеки" з підзаголовком "Подія солідарності з українськими бібліотеками, що постраждали через російську агресію"; онлайн-лекція американського історика Тімоті Снайдера "Чому свобода значить більше за все".
Після відкриття я попросив генеральну директорку "Мистецького Арсеналу" Олесю Островську-Люту поділитися враженнями від початку цьогорічного фестивалю та розповісти про очікування.
Атмосфера чудова. Навколо багато гарних книжок і цікавих розмов та виступів. Також для нас багато важить візит президента і першої леді. Сподіваюся, наступні дні будуть так само вдалі.
Ми не знаємо, скільки буде людей, адже це перший "Книжковий Арсенал" в умовах повномасштабної війни. Тому зробили його суттєво меншим, ніж зазвичай. Саме для того, щоб у разі потреби забезпечити для всіх швидку евакуацію. Хоча сподіваюся, що нам не доведеться це тестувати.
Попри не такі великі масштаби та лише три сцени замість 15-ти, у нас прекрасна насичена програма. Це близько сотні різноманітних подій, які відбуваються поспіль і паралельно. А книгарні, які відповідають за різні секції книжкового ярмарку, справді роблять неможливе. Тому маю надію, що відвідувачі будуть задоволені, — розповіла Олеся Островська-Люта.
Нині два дні фестивалю вже позаду, два ще попереду. Очікується 31 подія в суботу та 29 у неділю.
24 червня книголюбам варто потрапити, зокрема, на такі сім подій:
- 11:30 Розмова литовських і українських письменників "Мости солідарності".
- 12:00 Дискусія "Перевидання української класики: тренд чи закономірність".
- 14:15 Дискусія "Мальопис має значення: стан і перспективи української комікс-індустрії".
- 15:15 Дискусія "Їжа й терор: інструменти імперії".
- 16:15 Розмова Тараса Лютого та Вахтанґа Кебуладзе "Григорій Сковорода. Як ми читаємо його тексти 300 років потому".
- 17:15 Поетичні читання "Війна говорить жіночими голосами". Серед учасниць — Катерина Калитко, Ярина Чорногуз, Любов Якимчук, Катерина Міхаліцина.
- 19:00 Літературно-музична презентація антології нових віршів війни "Поміж сирен".
25 червня раджу звернути уваги на таку сімку заходів:
- 11:00 Дискусія "Жіночі голоси у фантастиці".
- 12:00 Дискусія "Сучасне видання та читання світової класики".
- 13:00 Публічне інтерв'ю з Євгенією Кузнєцовою, Іреною Карпою та Богданом Коломійчуком "Читацькі досвіди в часи війни".
- 14:15 Публічне інтерв'ю з Володимиром Єрмоленком і Тетяною Огарковою "Історія культури в часи війни".
- 15:30 Лекція Віталія Портникова "Пам'ять кривавих земель".
- 17:15 Поетичні читання "Поезія після 24 лютого" за участю, зокрема, Павла Вишебаби, Ярини Чорногуз, Павла Коробчука, Анатолія Дністрового, Марисі Нікітюк.
- 18:45 Дискусія "Література: як перенести досвід у пам'ять".
- ДЕ? Вул. Лаврська, 10-12. "Мистецький Арсенал"
- КОЛИ? До 25 червня, 10:00–21:00
- СКІЛЬКИ? квитки 100 грн, абонемент 300 грн