Додай ці продукти у свій раціон навесні: поради нутриціологині

Додай ці продукти у свій раціон навесні: поради нутриціологині Колаж: "ТиКиїв"

Весна — період, коли наш організм потребує особливої уваги та догляду. Зміна погодних умов та природного циклу впливає на наш раціон, тому важливе правильне харчування для отримання необхідних поживних речовин і вітамінів. На що потрібно звертати увагу при виборі свіжих продуктів, які фрукти та овочі найкорисніші навесні, а також як правильно зберігати їх удома — ми дізнавалися у нутриціологині Наталі Дубовик

Яким овочам і фруктам віддати перевагу навесні?

Фото: Getty Images

Немає великої шкоди в ранніх фруктах та овочах. Ми ж розуміємо, що зима — сезон, бідний на городину. В льохах зберігаються коренеплоди та є консервація. В когось ще з минулого сезону збережені в морозилках ягоди та фрукти. Але так хочеться салату з молодої капусти з зеленою цибулькою! А зараз на ярмарках та у магазинах почала з'являтися полуниця. Вона так ароматно пахне! Звісно, хочеться купити й порадувати близьких, а особливо дітей.

Щоб бути впевненими у городині та садовині, краще не купувати їх на стихійних базарах. Купуй там, де це офіційно перевірено. Щоб отруїтися нітратами, треба з'їсти, наприклад, два кілограми ранніх огірків. Краще потрошку збагатити свій раціон салатом, зеленню і навіть полуницею.

Запам'ятай прості правила про овочі та фрукти, що лежать на городі (в теплиці) і торкаються землі:

  • ніколи не їсти їх немитими;
  • промити проточною водою декілька разів;
  • замочити на 30 хвилин у воді з чайною ложкою соди.
Фото: Getty Images

Що дає замочування з содою?

Річ у тім, що в землі можуть бути гельмінти, якими ми можемо заразитись. І вони потрапляють туди через удобрення екскрементами. Тільки люди та свині можуть хворіти на аскаридоз. І яйця гельмінтів аскарид зберігаються на землі, а потім, потрапивши в наш організм, починають розвиватись. Тому потрібно дуже ретельно мити овочі та фрукти.

А відмовитися краще від екзотики. Бо вона не є базовим харчуванням для нашого організму і може викликати розлади травлення. Якщо хочеться з'їсти карамболь, манго, рамбутан, кумкват і т. под., краще це робити у тих країнах, де вони ростуть.

Як правильно вибирати фрукти та овочі у супермаркетах? 

Виробництво і технології зараз дуже полегшують наше життя. І хочеться піти до супермаркету і взяти нарізану та почищену картоплю або борщовий набір. Я б цього не радила. Тому що ти ніколи не знаєш, скільки і за допомогою чого зберігається цей продукт. Він може бути вакуумованим. А може бути вакуумованим з консервантами. Не наражай свій шлунково-кишковий тракт на небезпеку. А ще буде корисним зменшити кількість їжі з пластику: вода, соки, намазки (які й без того шкідливі). Досить годувати свій організм частинками мікропластику і псувати довкілля.

Здорове харчування
Фото з особистого архіву Наталі Дубовик

Як організувати різноманіття в тарілці?

Тарілка кожного українця та україночки повинна бути різноманітною не тільки навесні. Важливо піклуватися про своє харчування протягом року. Але більшість поняття не мають про те, яким має бути саме здоровий раціон.

Фото: Getty Images

У Гарвардській школі громадського здоров'я була створена так звана тарілка здорового харчування. Мета ініціативи — дати більше інформації про продукти та в якій кількості вони повинні бути в нашому раціоні.

Ознайомитися з тарілкою здорового харчування можна тут.

  1. Звертай увагу на кількість ароматних овочів та зелені, що з'являється навесні на полицях. Не нехтуй ними та додавай у раціон по 500 г на день.
  2. Не забувай про продукти, що залишаються з зими. Наприклад, ферментована капуста, огірки та помідори. Квашені овочі — ідеальна їжа для нашого кишківника.
  3. Навесні не викидай заморожені ягоди — в них все ще зберігаються вітаміни та нутрієнти. Тому такі ягоди стануть чудовим варіантом для десерту: готуй морозиво, желе або просто додай у раціон.
  4. Звертай увагу на кількість води, яку споживаєш протягом дня. Випивай необхідну норму (1,5-2 л на день), щоб шкіра була зволоженою і сяяла.

Меню від нутриціологині 

Сніданок

Фото: Getty Images

2 варені яйця, відварена сочевиця та салат із сезонних овочів: нарізати молоду капусту, огірок, редиску та заправити олією або сметаною до смаку.

Перекус

Фото: Getty Images

Кава або чай зі жменькою горішків, попередньо замочених у воді.

Обід

Фото: Getty Images

Запікаємо овочі (картоплю, моркву, селеру, цибулю, броколі) з курячою гомілкою.

Вечеря:

Фото: Getty Images

Готуємо легкий салат. Беремо листя салату, консервовану кукурудзу, консервований тунець у власному соку, авокадо, трохи міксу насіння, огірки та заправляємо це все соусом з оливкової олії, гірчиці. Додаємо трошки меду. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
798d4edd-bc8a-41b5-bd57-70363302483c.jpg - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Працюю журналістом, про Київ пишу вже три роки, бо як його не любити. Інтереси: фото, мистецтво, гастрономія.
Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації