Від Довбуша до Дубовика: виставки вересня, які варто відвідати
У музеях і галереях Києва проходять художні виставки, які варто відвідати у вересні. У цій добірці розповідаємо про деякі експозиції, на які пропонуємо звернути особливу увагу.
Серед цікавих виставок місяця — вибрані картини різних років творчості художника-абстракціоніста Олександра Дубовика, залаштунки створення українського блокбастера "Довбуш" і велике зібрання зразків вітчизняного та закордонного колажу в межах фестивалю. Далі більше про ці та інші проєкти.
Читай також: Цікавий тиждень: куди піти в Києві 11-15 вересня
Виставка Олександра Дубовика "Протистояння"
У галереї "Хлібня" триває персональна виставка художника Олександра Дубовика "Протистояння". Містить 62 картини, які він написав упродовж 1995-2023 років. Шість із них — створені після повномасштабного вторгнення росії. Експозицію відкрили як один із візуальних проєктів фестивалю високого мистецтва Bouquet Kyiv Stage.
Олександр Дубовик — видатний художник-монументаліст, людина планетарного світогляду, непересічний мислитель і філософ. Виставка є відображенням творчого та особистого шляху митця і його протистояння — тоталітарній радянщині, кон'юнктурі та подвійним стандартам, імперському рашизму, — зазначено в описі події.
- ДЕ? Вул. Володимирська, 24. Національний заповідник "Софія Київська"
- КОЛИ? До 17 вересня, 10:00-18:00
- СКІЛЬКИ? 20-50 грн
Виставка-рефлексія "Рими, ритми, розмови"
У Національному центрі "Український Дім" працює виставка "Рими, ритми, розмови". Це другий у програмі "Мистецтво змін" експериментальний проєкт, у якому молодь розмірковує про життя в умовах війни. В експозиції об'єднали твори студенток-мисткинь Каті Боклан, Злати Коновалової, Даші Музиченко, Даші Подкопаєвої та Даші Пишної. Загалом 29 робіт — фотографій та ілюстрацій у техніках монотипії й ліногравюри.
У кожної з авторок нині різне оточення, вони перебувають у різних країнах, за їхніми плечима — різний мистецький досвід. Спільне одне — мінлива реальність, яка спонукає художниць до роздумів.
Роботи мисткинь ведуть за лаштунки особистих рефлексій, пропонують власний погляд на новочасся, доламують зруйнований світ і водночас роблять спробу його зцілити. Це жаско, тремко, зворушливо, — йдеться в анонсі події.
- ДЕ? Вул. Хрещатик, 2. Національний центр "Український Дім"
- КОЛИ? До 17 вересня, 11:00-19:00
- СКІЛЬКИ? 50-100 грн
Виставка "Створити фільм "Довбуш"
У Національній академії мистецтв України відкрилася інтерактивна виставка, присвячена історичному екшену "Довбуш" про лідера руху опришків у Карпатах початку 18 століття. Дізнатися про залаштунки найдорожчого українського фільму пропонують через 25 костюмів та їхні ескізи, реквізит, оригінальні розкадровки, фото й відео зі знімального майданчика. Також буде серія екскурсій і майстер-класів. Їх проводитиме не лише режисер Олесь Санін, а й інші представники творчої групи. Зокрема, оператор, композитори, художники-постановники, історичні консультанти.
Для фільму "Довбуш" десятки художників кіно й сотні майстрів створили цілий світ. Декорації, костюми, зброя та прикраси, ескізи й сторіборди, фото та відеолітопис залаштунків. Той, хто відвідає виставку, сподіваюсь, встигне побачити й відчути любов і відданість, з якими ми знімали історію, що нас надихала, — каже режисер Олесь Санін.
- ДЕ? Вул. Бульварно-Кудрявська, 20. Національна академія мистецтв України
- КОЛИ? До 10 жовтня, 11:00-17:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
Виставка "Одне з одним. Просторові діалоги. Ось-ось"
У Малій галереї Мистецького арсеналу йде виставка "Ось-ось". Це шоста подія проєкту "Одне з одним. Просторові діалоги", в якому збирають роботи митців про війну. Учасниками нової експозиції стануть київські художники Вольт Агапєєв і Діма Толкачов. У творах вони осмислюють свої відчуття напередодні повномасштабного російського вторгнення та під час блекаутів. Обидва періоди сповнені тривожного очікування та напруги між безсиллям і бажанням спротиву. Мистецьке осмислення власної непевності стає для авторів "зоною контролю посеред постійної невизначеності".
Вольт Агапєєв із Тернополя — мультидисциплінарний художник, багаторазовий учасник виставок і програм в Україні та за кордоном. Найчастіше працює із графікою, медіаартом та графіті.
Діма Толкачов із Малої Виски переважно працює з фотографією. Експериментує з об'єктами, відео та цифровими колажами. Брав участь у виставкових проєктах в Україні та за кордоном, — зазначено в повідомленні кураторів.
- ДЕ? Вул. Лаврська, 10. Мала галерея Мистецького арсеналу
- КОЛИ? До 15 жовтня, 12:00-19:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
Фестиваль Cutout Collage Festival
У Центрі сучасного мистецтва М17 проведуть фестиваль сучасного колажу Cutout Collage Festival. Ознайомить з оригінальними аналоговими, цифровими та анімованими творами 96 художників. Серед учасників виставки — Тіберій Сільваші, Олександра Чічкан, Олексій Кондаков, Олексій Малих. А також закордонні митці — Маріса Маестре та Ребека Елізеґі з Іспанії, Морган Джессі Лаппін із США, Маїте Джейн із Бельгії. Також заплановано лекції та майстер-класи з колажу, бесіди з митцями, кінопокази. Тема фестивалю — свобода.
У наших дослідженнях питання свободи за головний інструмент беремо колаж. Він вбачається нам одним з найбільш прогресивних та "нелімітованих" напрямів мистецтва.
Виставка буде насичена роботами художників із різних країн, які передають свої ідеї та сприйняття світу за допомогою колажу. А майстри з України покажуть, як вони інтерпретують колаж, привносячи в це мистецтво національний колорит та індивідуальний погляд, — говорять засновниці й кураторки заходу Аннет Сагаль, Катя Сита та Ольга Сита.
- ДЕ? Вул. Антоновича, 102-104. Центр сучасного мистецтва М17
- КОЛИ? З 15 вересня до 13 жовтня, 11:00-20:00
- СКІЛЬКИ? 50-100 грн